3 Nisan 2016 Pazar

SIFATLARI ÖĞRENİYORUZ

Öncelikle özel eğitim öğretmenlerine tebriklerimi sunmak istiyorum. İşleri çok zormuş gerçekten. Günlerdir uğraşıyorum ama hep başa dönüyoruz:( Kaynaştırma öğrencilerimle bu kez sıfatları öğrenmeye çalışıyoruz. Hemen şip şak bi etkinlik hazırladık. Büyük kâğıtlarımızın içlerine birer delik açıp isimlerimizi yazdık. Soru sen nasıl  bir insansın sorusuna cevap aradık. Nasıl Hüseyin? Mutlu Hüseyin, siyah saçlı Hüseyin. ...  Cevapların bizim özelliklerimizi belirttiğini söyleyip bu kelimelerin birer sıfat olduğunu söyledim.
 

Kendimizle ilgili bu sıfatları  yazdıktan sonra Sıfat Hatırası posterimizle hatıra fotoğrafları çektik.Bu posterleri eve götürüp asacaklar. Hacer kendininkine sarı ipten saç yapacağını söyledi. Evde bu posterlerle ilgilenip onlara bakarak sıfatları unutmamız biraz gecikecek diye düşünüyorum.
Bu etkinliği  okulun ilk günlerinde öğrencileri  tanıma etkinliği olarak da kullanabilirsiniz.
***
Ertesi gün sıfatlarla ilgili başka bir etkinlik yaptık. Tam olarak okuyamayıp hatalı yazdıkları için etkinliği yapmamız 2 ders saatini buldu. Yazım yanlışlarını düzelte düzelte etkinliğimizi tamamladık. Birisi sadece büyük harflerle  yaziyor. Küçük harf hiç kullanmıyor. Bu konuda da neler yapabilirim özel eğitim  öğretmenlerinden yardım bekliyorum. 
Etkinlik için kullanacağımız resimleri önceden küçük kâğıtlara yapıştırıp hazırladım.  Sonra herkes önündeki resmin ismini yazdı. Bu resimdekilerin birer isim olduğunu da kavramış olduk.  Bi sonraki aşamada bütün sıfat çeşitlerini  kullanarak  bu isimlerin özelliklerini yazdık. 

Hepsini bir araya getirip zımbaladık. Sıfatlar kitapçığımız hazır


Bi sonraki derste sıfatları hatırlamak dileğiyle

1 yorum:

  1. Paylaşımlarınız çok güzel ve faydalı.Hocam raporunuzun örneğini yollar mısınız?

    YanıtlaSil