14 Aralık 2015 Pazartesi

81 İlden 81 Öğretmen Konya'da

12 Aralık'da Konya'da gerçekleştirilen Şeb-i Arus törenlerine katılmak için 81 ilden 81 öğretmen Konya'mıza geldi. MEB 24 Kasımdan sonra bu kezde Konya'da buluşturdu öğretmenleri. 
 Konya'dan katılan öğretmende bendim. Hz. Mevlana'nın 742. vuslat yıldönümü programına gelen misafir öğretmenlerimizle birlikte Konya'nın tarihi ve turistik mekanlarını gezdik bütün gün. Farklı şehirlerden gelen başarılarıyla fark yaratan öğretmenler birbirleriyle kaynaştı.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın öncülüğünde düzenlenen 81 İlden 81 Öğretmen Konya programı ilk olarak yeni açılan Mevlana Öğretmenevi'ndeki toplantı ile başladı. Toplantıda
İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Ve Genel Müdürlüğü Öğretmene Hizmet Sosyal Ve Kültürel Faaliyetler Dairesi Başkanı Muhitin Yılmaz

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Ali Yılmaz
konuşmalar yaptı. Ali Yılmaz bu tür organizasyonların farklı şehirlerde de devam edeceğini söyledi.
Programın sonunda öğretmenlere Konya'yı temsil eden çeşitli hediyeler verildi. Poşet poşet hediyelerin ağırlığı espri konusu oldu:)
Toplantının ardının Şems-i Tebrizi Türbesi'ne gittik.
Şems'in Konya'daki türbesi küçük, mütevazi, adeta saklanmış bir yerdir. Mevlana'nın o ihtişamlı türbesinin yanında daha sadedir. Ki Mevlana 'En güzel türbe gökkubbedir' der.
Şemseddin Tebrizi devamlı bir arayış içerisinde olmuş, manevi bir işaret üzerine de Mevlana Celaleddin Rumi'yi arayıp bulmuştur.  Şems, Mevlana ile üç-üç buçuk yıl süren beraberliği neticesinde onun hayatında yeni ufukların açılmasına vesile olmuştur.
Konya'ya gelirseniz mutlaka bu türbeyi de ziyaret edin. Farklı bir büyüsü olduğuna inanıyorum ben buranın.

Şems'den sonraki durağımız Mevlana Müzesi oldu. Şems'den Mevlana'ya kadar yürüyerek türbeye ulaştık.

Türbeye giriş ücretsiz. Şebi Arus haftası nedeniyle çok kalabalıkdı. Mevlana'ya gelmeden önce burası ile bilgiler edinip gelirseniz geziniz daha anlamlı olur. Yada girişteki kulaklıklardan satın alırsanız müze ile ilgili bilgiler de dinleyebilirsiniz.
Mevlana ziyaretinden sonra bedesten içinden geçip Damla Restorantda yemek olası verdik. Yemekte Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'de bizlere eşlik etti. 
Yemekte Konya'nın meşhur etli ekmeği, bamya çorbası, saç arası tatlısı vardı.:)


Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek misafirlerin bilim merkezini de görmesini istedi. Programda değişik yaparak bilim merkezine gittik. 
Bilim merkezindeki atölyelerde bize özel deneyler yapıldı. 


Burası içinde en az iki saat ayırmanız lazım. Biz hızlı hızlı gezince çok yorulduk.  Bilimin sultanları, vücudumuz, dünyamız, elementler sergisini gezdik. Buraya gelince plenataryumdaki filmleri de izlemenizi öneririm. Plenataryumdaki bize özel tanıtım ve filmlerde öğretmenlerimizin çok hoşuna gitti.

Bilim merkezini hızlı hızlı gezmemize rağmen çıktığımızda hava kararmıştı.  Tabi diğer yerlere gidecek zaman kalmadı. Bu programın en az iki gün olması lazım. Zaman kalsaydı da keşke Sille'yi de görebilselerdi. 
Bilim merkezinden sonra öğretmenlerimize gene program dışında olan Konya düğün pilavından tattırdık.
Ve işte günün finali.. 
Akşamda şebi arus sema törenine gittik. Bu törenin biletleri aylar öncesinden hemen tükeniyor. Buraya gidebildiğim için kendimi çok şanslı hissettim. Ahmet Özhan'ın ilahileri  ve semazenler hepimizi mest etti.
Konya'ya tekrar gelirseniz; Aleaddin camisi , Aleaddin Tepesi, Sille, Kelebekler vadisi, Meram bağları, Ateşbaz Veli Türbesi, Japon Parkı, 80 Binde Devri Alem Parkı, Akyokuş, Zafer, İnce minare medresesi, Karatay Medresesi, Bedesten, Çatalhöyük.. ve ilçelerini (Akşehir, Beyşehir, Ereğli...) gezmenizi tavsiye ederim.  

Hakkari'den Edirne'ye birbirimizin hikayelerini dinledik. 
Unutulmaz arkadaşlıklar edindik. 
Bir güne pek çok şey sığdırdık. 
Bilal, Eylül, Melek, Sinem, Halil, Ümit, Sevinç, Arzu, Ayhan, Soner, Mahmut, Aysun, Aylin, Cahit, Deniz, Turgay, Sibel, Nizamettin, Gökhan, Kadir, Mehmet, Tuğba, Serkan, Fazilet, Özlem ve adı aklıma gelmeyen serveti sevgisi, sermayesi aklı, müfettişleri vicdanı olan tüm öğretmenlerimiz Konya'ya hoşgeldiniz. 
Hepinizi tanıdığım ve böyle bir organizasyonda yer aldığım için çok memnun oldum. Onur duydum.
Konya'dan bildiğim bir şehirden katılsam da çok güzel bir gün geçirdim. 
Programda emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. 
 Başka bir şehirde görüşmek üzere.

*****
Ben öğretmenim ya!
Elim öpülür bugün
Bir harf öğrettim de ondan
Harfler medeniyettir derdi hocam.

Ben öğretmenim ya!
Çiçekler elimde bugün
Çiçekler yetiştirdim
Her çeşit toprakta
Her mevsimde.

Ben öğretmenim ya!
Gönlümde hüzün
Solan, kuruyan
Tüm çiçeklerime
Yüzü solgun çocuklarıma.

Ben öğretmenim ya!
Gözümde yaşlar
Bu günümde emeği olan 
Tüm öğretmenlerimi anladığım için 

ÜMİT ÖZALP KUNT
ADANA

2 yorum:

 1. 1 gündü ama Muhteşem bir geziydi, çok daha güzel olabilir gün sayısı 1 değil de 2-3-4 olsa... Biz Öğretmeniz, biz farklıyız, dünyaya bir İZ bırakmalıyız.
  Münir TAN
  21-DİYARBAKIR

  YanıtlaSil
 2. Kübra Pınarbaşı hanımefendiye:
  Köklü tarihi ve kültürel değerlerinin yanısıra Mevlana gibi dünya çapında değerlere sahip Selçuklu başkenti Konya'ya her ziyaretimizde yeni mekanlar, yeni dostluklar ve yeni fikirlerin farkına varıyor, keşfediyoruz. Mevlana'nın tüm insanlığa hitabeden manevi terbiye sisteminden nasibini almış güzel bir ekip ile karşılaşmaktan mutluluk duydum. Anlatımınız ve özenle yerleştirilmiş fotoğraflar ile yaşadığımız anlar ve anılar daha kalıcı hale gelmiş. Ayrıca şiir iddiasıyla değil ama duygularımın bir ifadesi olan "Ben öğretmenim ya!" başlıklı dizeleri paylaşma inceliğinizden dolayı müteşekkirim. Mesleğinizde ve sosyal yaşamınızda başarı, huzur ve mutluluk dilerim. Kaleminize ve Gönlünüze sağlık.

  Ümit Özalp Kunt
  Adana-Kozan

  YanıtlaSil